IV Niedziela Wielkiego Postu, zwaną też Laetare, spośród innych niedziel tego okresu, wyróżnia się użyciem szat liturgicznych koloru różowego. Minęła już połowa Wielkiego Postu i zbliża się czas radości ze Zmartwychwstania Pańskiego. Łacińska nazwa Laetare jest zaczerpnięta ze słów antyfony na wejście: Raduj się, Jerozolimo, zbierzcie się wszyscy, którzy ją kochacie. Cieszcie się, wy, którzy byliście smutni, weselcie się i nasycajcie u źródła waszej pociechy. (por. Iz 66, 10-11)
W czasie Mszy Świętej radość tego dnia jest wyrażana, oprócz innego koloru szat liturgicznych, również kwiatami, którymi można przyozdobić ołtarz. Tej niedzieli dozwolona jest także gra na instrumentach, których w pozostałe dni używa się tylko do podtrzymania śpiewu.
Geneza tzw. różowej niedzieli sięga czasów średniowiecza. Wtedy to papież w Bazylice Świętego Krzyża Jerozolimskiego błogosławił złotą różę, którą wręczał zasłużonym osobom dla Kościoła i osobistościom tamtych czasów. Wierni w tym dniu obdarowywali się pierwszymi kwiatami rozkwitających róż. Róża symbolizowała zwycięstwo wiosny nad zimą, podobnie jak obecnie oczekujemy na zwycięstwo życia nad śmiercią, czyli na Zmartwychwstanie Pana Jezusa.
Jan Gałązka
ministranci.archpoznan.pl