logo-herb

MINISTRANCI NSJ ŚREM

ARCHIDIECEZJA POZNAŃSKA

Archidiecezjalne spotkanie prezesów ministrantów

Tegoroczne zebranie prezesów kół ministranckich odbyło się w poniedziałek 30 listopada o godz. 20:00. Spotkanie odbyło się w formule wideokonferencji, a uczestniczyło w nim 80 przedstawicieli wspólnot ministranckich z rejonu całej Archidiecezji. Duszpasterz Służby Liturgicznej Archidiecezji Poznańskiej ks. Adam Pieckenhagen na początku spotkania powitał zebranych ministrantów i księży opiekunów. W słowie wprowadzenia nakreślił tematykę i cel zebrania. Poinformował także o wywiadzie jakiego udzielił dla magazynu TVP3 ,,Z życia Kościoła” poruszając w nim temat służby ministranckiej w czasie pandemii.

Temat jaki Duszpasterz przedstawił prezesom brzmiał: „Rok duszpasterski 2020/21 – omówienie zagadnień dla służby liturgicznej”. Układ programu duszpasterskiego Kościoła katolickiego w Polsce podejmuje w tym roku zagadnienie pt. ,,Eucharystia tajemnicą celebrowaną”. Ks. Adam zachęcił prezesów i opiekunów, aby byli twórczy w swoim działaniu związanym z prowadzeniem wspólnot ministranckich. Następnie omówił zadania pastoralne wynikające z programu. W tym roku wiążą się one ściśle z ars celebrandi („sztuką celebrowania”). Jej istotą jest umiejętność świadomego i owocnego celebrowania Misterium Chrystusa w liturgii Kościoła. Troska o piękno liturgii, rozumienie obrzędów i znaków oraz pogłębione jej przeżywanie winny cechować wszystkich ministrantów. Szczególnie zobowiązani są do tego księża, ale również  ceremoniarze i lektorzy. Przy okazji ksiądz Duszpasterz zauważył, że nie potrzeba wielkich funduszy na zakup pięknych i drogich paramentów. Każdy może troszczyć się o ich schludny wygląd czy godne przechowywanie. Najważniejsze jest to, aby piękno wyrażać poprzez formację i zaangażowanie tj. odpowiednie przygotowanie służby liturgicznej (ceremoniarz), przygotowanie liturgii słowa (lektor), przygotowanie śpiewu ludu (kantor), dbałość o porządek i czystość posiadanych paramentów.

Kolejnym punktem spotkania była analiza ankiet, które nadesłali opiekunowie i prezesi ministrantów ze swoich parafii, dotyczących działalności wspólnot w czasie pandemii. Dane omówił Jan Gałązka – sekretarz Zarządu Diecezjalnego Duszpasterstwa Służby Liturgicznej Archidiecezji Poznańskiej. Odpowiedzi na pytania udzieliło 67 respondentów. RAPORT Z ANKIETY DOSTĘPNY TUTAJ

Po zaznajomieniu uczestników z aktualną sytuacją służby liturgicznej w parafiach przedstawiono propozycje na formację online:

  1. Akcję Wyzwania ministranckie – Adwent 2020 omówił pomysłodawca projektu Norman Menes z parafii pw. św. o. Pio, który również działa w sekretariacie DSLAPu.
  2. Następnie o pomysłach ze skuteczną realizacją zbiórek online podzielił się Łukasz Zieliński z parafii NSJ w Śremie.
  3. Kolejnym prelegentem był pan Michał Bondyra – redaktor naczelny ogólnopolskiego miesięcznika dla ministrantów KnC. Opowiedział o planach na Adwent, szczególnie o inicjatywie „Ministrant na MAXA”.
  4. Była również okazja do krótkiej rozmowy i podzielenia się pomysłami na prowadzenie zbiórek online.

W kolejnej części omówiono propozycje formacyjne DSLAP:

  1. Kursy lektorskie i ceremoniarskie – Michał Pięt – członek sekretariatu DSLAPu opowiedział
    o projekcie przygotowania grupy ministrantów w swojej parafii do kursu ceremoniarza. Relacje z prowadzenia przez siebie kursu lektorskiego także zdał ks. Patryk Wendeker.
  2. duszpasterz Adam Pieckenhagen zaproponował uczestnikom spotkania pomysł cyklicznych diecezjalnych spotkań księży opiekunów i prezesów kół ministranckich w formie wideokonferencji.

Na koniec przedstawiciele kilku wspólnot podjęli rozmowę o sytuacji kandydatów w swoich parafiach, o tym jak do nich docierać, zachęcać do służby i pozostania we wspólnocie.

Nasze zbiórki

W czasie kolędy
zbiórek nie ma

Czwartek 25.11.2021
o godz. 17:00
w zakrystii/ kościele

Dla kandydatów
w soboty o 9:30

Dla młodszych 
w soboty o 10:30

Sprawdź
w ogłoszeniach
parafialnych

Przerwa
wakacyjna

Przerwa wakacyjna

Adwentowe odliczanie

Dni do Świąt
BOŻE NARODZENIE

Ogłoszenia Zarządu

Jesteśmy na Facebooku