logo-herb

MINISTRANCI NSJ ŚREM

ARCHIDIECEZJA POZNAŃSKA

Łukasz i Bartek na kursie ceremoniarza

W dniach 11-18 sierpnia 2018 roku, nasz lektor Łukasz Zieliński i ministrant starszy Bartosz Górniak uczestniczyli w kursie ceremoniarza. Rekolekcje odbyły się w ośrodku rekolekcyjno-wypoczynkowym przy parafii pw. św. Marcina i św. Piotra w Konarzewie. Kurs został poprowadzony przez Diecezjalnego Duszpasterza Ministrantów ks. Adama Pieckenhagena, a także przez Diakona Jakuba Pawłota, Kleryka Dawida Wojdowskiego i Piotra Cieślika.

Kandydaci na ceremoniarzy byli wprowadzani w głębsze rozumienie liturgii oraz lepsze poznanie wszystkich przepisów dotyczących różnych celebracji liturgicznych. W ramach ćwiczeń praktycznych kandydaci doskonalili swoje umiejętności kierowania zespołami ludzi posługujących w celebracjach niedzielnych i świątecznych, a także w czasie świętego Triduum Paschalnego, odpustu parafialnego i innych uroczystości. Omawiane były też kwestie, jak należy przygotowywać zespoły liturgiczne na wielkie celebracje przeżywane w diecezji. Na zajęciach grupowych uczyli się o wszystkich szatach i różnorodnych księgach liturgicznych. Nie zabrakło również lekcji łaciny i śpiewu.

Mimo nauki, cały kurs miał charakter rekolekcyjny. Codziennie były odprawiane Msze Święte, nabożeństwa Liturgii Godzin, a także inne nabożeństwa m. in. Liturgia Chrzcielna i Liturgia Światła. Każdego wieczora przyszli ceremoniarze znajdowali chwilę wytchnienia, spędzając czas na grajaniu w piłkę, w bilarda, a także na wspólnych zabawach integracyjnych. Jednego dnia ministranci wypoczęli też nad jeziorem w Sierakowie.

Podczas wyjazdu, ministranci odwiedzili Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Górce Duchownej, w parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Niepokalanie Poczętej w Sierakowie, a także pracownię brązowniczą w Konarzewie, gdzie produkuje się naczynia liturgiczne, monstrancje, pastorały, kustodia i relikwiarze.

Dla chłopaków był to czas bardzo intensywny:

Oczywiście wypoczęliśmy, ale także było trochę nauki. Wiele dowiedzieliśmy się o liturgii i wszelkich zasadach związanych z przebiegiem nabożeństw. Był to dobry czas. Wzmocniliśmy swego ducha, przez codzienne przeżywanie pięknej liturgii, ale też wzmocniliśmy się jako ministranci i jako dobrzy ludzie, przebywając w dobrym towarzystwie, pod opieką życzliwych opiekunów. 

Podsumowanie kursu z egzaminem końcowym odbędzie się 29-30 sierpnia 2018 roku w Arcybiskupim Seminarium Duchownym w Poznaniu. Jeśli ten przejdzie pomyślnie, wkrótce ministranci otrzymają błogosławieństwo Księdza Biskupa do pełnienia funkcji ceremoniarza w zgromadzeniu liturgicznym, które odbędzie się w Katedrze w Poznaniu.

Łukasz Zieliński

Nasze zbiórki

W czasie kolędy
zbiórek nie ma

Czwartek 25.11.2021
o godz. 17:00
w zakrystii/ kościele

Dla kandydatów
w soboty o 9:30

Dla młodszych 
w soboty o 10:30

Sprawdź
w ogłoszeniach
parafialnych

Przerwa
wakacyjna

Przerwa wakacyjna

Adwentowe odliczanie

Dni do Świąt
BOŻE NARODZENIE

Ogłoszenia Zarządu

Jesteśmy na Facebooku