logo-herb

MINISTRANCI NSJ ŚREM

ARCHIDIECEZJA POZNAŃSKA

Wspominamy św. Józefa

Św. Józef – życiorys

O życiu świętego Józefa możemy przeczytać z Ewangelii oraz apokryfów – między innymi Protoewangelii Jakuba. Dzięki tym źródłom wiemy, że Józef prawdopodobnie wywodził się z rodu króla Dawida z pokolenia Judy. Przed poślubieniem Maryi jego żoną była Salomea, z którą miał dwóch synów – Jakuba i Judę Tadeusza oraz dwie córki – Lizję i Lidię.

Ślub z Maryją miał zawrzeć po owdowieniu, niektóre pisma podają, że miał wtedy 33 lata, a inne, że był w podeszłym wieku i liczył sobie nawet 80 lat. Po rozporządzeniu cesarza Augusta, Józef wraz z Maryją udali się w podróż do Betlejem – skąd pochodził Józef – aby wziąć udział w spisie powszechnym. Właśnie tam, w stajence, przyszedł na świat Jezus, a św. Józef był świadkiem tego, jak dzieciątku przyszli się pokłonić pasterze.

Później rodzina udała się do Jerozolimy, by przedstawić Bogu nowonarodzonego Jezusa i złożyć ofiarę wykupującą. Po ostrzegawczym śnie Józefa, rodzina uciekła do Egiptu, aby chronić życie Jezusa i powróciła do Nazaretu w Galilei dopiero po śmierci Heroda. Ostatnia wzmianka dotycząca św. Józefa pojawia się w Ewangelii św. Łukasza, gdy dwunastoletni Jezus odłączył się od rodziców i został po trzech dniach odnaleziony w świątyni.

 

 

Święty patron rodzin i nie tylko

Święty Józef patronuje obiektom, terytoriom oraz grupom zawodowym (ekonomistom i ciężko pracującym robotnikom) i społecznym. Co więcej, jest także patronem wielu krajów – między innymi Austrii, Belgii, Chorwacji, Czech, Hiszpanii, Kanady, Peru, Portugalii i Wietnamu. Święty Józef z Nazaretu to patron rodzin, ojców, kobiet w ciąży oraz osób ubogich i umierających. Warto wiedzieć, że patronuje również trzem polskim miastom – są to Kraków, Kalisz i Swarzędz.

W Kościele katolickim cały marzec jest poświęcony św. Józefowi, a środa jest dniem tygodnia, w którym się go wspomina. Święty ukazany jest zwykle jako wzór cnót takich jak pracowitość, wiara, posłuszeństwo Bogu, męstwo, skromność czy opanowanie.

Ciekawostki

Mimo, że źródła nie są zgodne co do wieku Józefa w momencie zaślubin z Maryją, to w sztuce sakralnej najczęściej jest on przedstawiany jako dość sędziwy mężczyzna. Z zawodu św. Józef był stolarzem i cieślą, który wykonywał narzędzia i maszyny rolnicze.

Nasze zbiórki

W czasie kolędy
zbiórek nie ma

Czwartek 25.11.2021
o godz. 17:00
w zakrystii/ kościele

Dla kandydatów
w soboty o 9:30

Dla młodszych 
w soboty o 10:30

Sprawdź
w ogłoszeniach
parafialnych

Przerwa
wakacyjna

Przerwa wakacyjna

Adwentowe odliczanie

Dni do Świąt
BOŻE NARODZENIE

Ogłoszenia Zarządu

Jesteśmy na Facebooku