logo-herb

MINISTRANCI NSJ ŚREM

ARCHIDIECEZJA POZNAŃSKA

Zbiórka – 13.06.2020

Ornaty liturgiczne dla kapłanów zakładane przez kapłanów podczas mszy świętej mają różne kolory, które zależne są od konkretnego okresu liturgicznego lub wydarzenia w wierze chrześcijańskiej. Każda z poniżej wymienionych barw ma swoje określone znaczenie, którego kapłani ściśle muszą przestrzegać. 

 

Biały

Zakładane przez kapłana ornaty liturgiczne w kolorze białym symbolizują czystość, niewinność, doskonałość i radość. Jest to jeden z najważniejszych kolorów w katolicyzmie. Kolor biały pojawia się w Biblii aż 57 razy – biała gołębica, krew baranka wybielająca szaty i białe szaty jako główne odzienie w niniejszych czasach. Szaty w tym kolorze zakładane są w okresie świątecznym.

Ornaty w kolorze białym zakłada się w okresie Świąt Wielkanocnych Bożego Narodzenia, Wszystkich Świętych, podczas Świąt związanych z Matką Boską. Dodatkowo, księża mają je na sobie podczas mszy w których wspominani zostają męczennicy. Oprócz tego białe szaty zakładane są również podczas pogrzebu małego dziecka jako symbol niewinności i czystości. Kolor ten jest uniwersalny i może zastąpić wszystkie inne (gdy kapłan nie ma możliwości zastosowania innych barw).

 

Zielony

Barwa zielona to kolor neutralny i kompromisowy. Symbolizuje życie, nadzieje, młodość, zwycięstwo, spokój, płodność i nieśmiertelność. Ornaty w kolorze zielonym używane są niemal przez cały rok w okresie zwykłym – per annum. W Biblii barwa zielona przedstawiana jest jako kolor Ogrodu Pańskiego. Dodatkowo, zielony jest Krzyż Biskupi, który daje nadzieję na wędrówkę duszy do raju.

 

Fioletowy

Symbol skruchy, pokuty, pokory i żałoby. Zakładane przez biskupów szaty w kolorze fioletowym są oznaką godności. Zakładane zostają w trakcie Wielkiego Postu i Adwentu. Dodatkowo, obecnie stanowią zastępnik szat czarnych podczas mszy pogrzebowych

 

Czerwony

Jest to symbol miłosierdzia, miłości Bożej, krwi oraz śmierci Jezusa Chrystusa na krzyżu. Kapłani zakładają ornaty w kolorze czerwonym podczas Niedzieli Palmowej, Wielkiego Piątku, Niedzielę Zesłania Ducha Świętego a także podczas udzielania Sakramentu Bierzmowania, wszach wspominających męczenników i apostołów a także Liturgii Męki Pańskiej. Zakładane są również podczas mszy pogrzebowych zmarłego papieża.

 

Różowy

Jest to rozjaśniony fiolet, a właściwie połączenie koloru radości (białego) z kolorem smutku (fioletowego). Różowy kolor szat litrugicznych symbolizuje radość wśród pokuty. Różowe szaty kapłan zakłada jedynie dwa razy w ciągu całego roku – w III Niedzielę Adwentu (w niedzielę Gaudete) oraz w IV Niedzielę Wielkiego Postu (w niedzielę Laetare). Jeśli kapłan nie ma wtedy do dyspozycji różowych szat, zakłada ornat fioletowy.

 

Czarny

Symbol pokuty, żałoby i smutku oraz Absolutu. Barwa śmierci i zmartwychwstania, która przemieni się w czystą biel. Szaty w kolorze czarnym przeznaczone są dla mszy pogrzebowych, obecnie często zostają zastąpione fioletem.

 


Nie istnieje niebieski kolor szat, jednak ten o którym pewnie teraz myślisz, to jest ornat maryjny – jest on w gruncie rzeczy uznawany jako kolor biały, a niebieska barwa stanowi jedynie elementy ozdobne w ornacie. Możesz się spotkać także ze złotymi lub srebrnymi ornatami – są one traktowane jako ornat o barwie białej.

Barwy zakładanych przez kapłanów ornat nie są przypadkowe. Każda z nich ma swoje określone znaczenie i dotyczy innego wydarzenia w wierze katolickiej. Mają podkreślać godność i wierność posługi kapłańskiej wobec Boga i Ludzi.

 

 

Nasze zbiórki

W czasie kolędy
zbiórek nie ma

Czwartek 25.11.2021
o godz. 17:00
w zakrystii/ kościele

Dla kandydatów
w soboty o 9:30

Dla młodszych 
w soboty o 10:30

Sprawdź
w ogłoszeniach
parafialnych

Przerwa
wakacyjna

Przerwa wakacyjna

Adwentowe odliczanie

Dni do Świąt
BOŻE NARODZENIE

Ogłoszenia Zarządu

Jesteśmy na Facebooku